تجربه مسافرت با ون – کجارو

یکی از رفقای ما مسافرت زیادی به حدود خلیج فارس نموده بود، وقتی شرح بدبختی مردم و خرابی شهرهای آنجا را میداد من این تفاوت بزرگ را دریافتم. او این بدبختی ساکنین سواحل جنوبی را ناشی از مجاورت با یک ملتی میدانست که نمیگذارند مملکت ما روح اصلاح و ترقی و آبادی به خود ببیند. «تجار پهلوی از نقطه نظر اهمیت تجارت محل و اصلاح وضعیت فعلی زودتر از بیشتر نقاط درصدد تاسیس اطاق تجارت برآمده و چند ماهی است که اطاق تجارت آنجا به خرج خود تجار افتتاح و هفتهای یک بار تشکیل میشود. در همین مواقع است که تشکیلات حزبی داده میشود تابلوهای رنگارنگ را از انبارها بیرون آورده در نقاط مختلفه شهر نصب میکند. رفتن به جاهایی که پیش از این ندیده بودیم، منظره عالی، منظره زیبای یلاقی، بناهای تاریخی، باستانی، آب و هوای مطبوع، لذت بردن از مناظره طبیعی، کیفیت محیط، آب و هوا، خاک، دیدن دریا و ساحل، دیدار از افراد و مردم منطقه، دیدار با اقوام و دوستان، فرصت برای بالا بردن آگاهی، جذابیت های هنری و فرهنگی، زیارت بزرگان اهل دین، تجربه کردن شیوه های تازه از زندگی، تفریح و خوش بودن، فقط استراحت کامل، فرار از روزمرگی، گرد هم جمع شدن دوستان، خوردن غذاهای جدید، خرید و تجارت، رهایی از کار طاقت فرسا، فرهنگ متفاوت، مشاهده کارها یا چیزهای هیجان انگیز، ارزان بودن امکان سفر، ورزش و بدنسازی، طرحی نو بر انداختن، رفتن به جاهایی که سایر دوستان نرفته اند، دیدن محیط بیگانه، گرفتن روادید راحت جز زمینه های انگیزه های سفر هستند.

مسافرت مسافر برای تامین خواسته ها و ارضای نیاز انگیزشی خود عامل انگیزشی مثل نیاز به سفر و مسافرت، تفریح، زیارت، دیدن اقوام، کوه نوردی و … هرچه معده خالی تر باشد، احتمال بروز این حالت کاهش خواهد یافت و در صورت بروز، نشانه ها کمتر بروز خواهدکرد. این جاذبه ها را در قالب یک لیست تهیه کنید و طبق آن پیش بروید. اگر برای بار اول است که می خواهید سفری به شمال داشته باشید و یا هر بار به نوعی سفر شما با عدم رعایت نکات پیش از سفر خراب شده است ما به شما خواهیم گفت که چگونه و با رعایت چه نکاتی می توانید سفری خوش را آغاز کنید. در این شهر به واسطه عدم وسعت بودجه تشکیلات نظمیه مملکتی هنوز اداره نظمیه تشکیل نشده است و کارهای مربوط به نظمیه را حکومت محل رسیدگی مینماید. با این همه، مسعودی نواقص و کمبودهای این شهر را نیز میبیند. مسعودی در شهر ساحلی پهلوی (انزلی) در ابتدای امر آن چنان شیفته میشود که این شهر را در کنار بنادر جنوب ایران، با شهرهای بندری اروپا نیز مقایسه میکند.

مسعودی چنان از جنب و جوش این جمعیتها در رشت به وجد میآید که قابل تامل است. او نقل میکرد هر قدر در گیلان روح تجدد و ترقیخواهی در مردم پیدا شده و مردم به جنب و جوش و آبادی شهر خود افتادهاند مردمان آنجا بیروح و خسته و کسل و ابدا در فکر آبادی شهر و زندگی خود نیستند. در طهران به هر اسم برجستهای که در خاطر خود فرض کنید تشکیلات میباشد ولی به استثنای یکی دو جمعیت فعلی که کمتر وارد جریان سیاسی مملکت شده و منظور از تشکیل آن پیش بردن نظریات خصوصی نیست بلکه بیشتر مصالح عامه است، سایر احزاب دستجات طهران فقط در موقعی تشکیل میگردد یا به جنب جوش میافتد که چند نفر بخواهند وکیل شده یا به مقامات دیگری برسند. مرامنامه و نظامنامههای مشعشع احزاب که تحت طبع و یا از طبع خارج شده است همین روزها بین اشخاص منتشر میشود و به طور قطع مسلم بدانید که یک نفر با عقیده و ایمان در این تشکیلات پیدا نخواهد شد و یک قدم کوچک هم برای مصالح و منافع عامه این گونه جمعیتها برنخواهند داشت. هم چنین از آیات قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام) بر می آید که مردم، پس از مرگ سه گروهند: گروهی مؤمنان خالص، برخی کافر محض و ستمکاران، و افرادی نیز میان این دو قطب قرار دارند؛ یعنی نه گرفتار کفر محضند و نه بر قله ایمان ناب بر آمده اند.

در دیگر قسمت های این کره ی خاکی مانند هند و اتیوپی مردم حتی به آب نوشیدنی سالم دسترسی ندارند. این مقایسه به بخشهای دیگر جامعه نیز تسری پیدا میکند. مسعودی و همراهانش در بخش دیگر شهر، شاهد سالن تئاتر شهر بودند که به شدت آنان را مجذوب میکند، سالنی که به کوشش فضلالله زاهدی استاندار وقت گیلان ساخته شده است. «تفاوت فاحشی که نسبت به زندگی، طرز فکر و کار مردمان قطعات شمالی ایران با شهرهای اروپا موجود است یک چنین تفاوتی هم نسبت به زندگی طرز فکر و کار نقاط جنوب با شمال ایران موجود است. «معارف گیلان نسبت به سایر نقاط ایران پیشرفتهایی در اثر اهتمام و مساعدت خود اهالی حاصل کرده است لکن توجه خیلی بیشتری را الزام مینماید زیرا معارف این صفحه به هیچ وجه کامل نیست. مسعودی به نقاط دیگری از شهر حرکت میکند و به بیمارستانی رجوع میکند که آن زمان مریضخانه ملی نام داشت.

دیدگاهتان را بنویسید