راهنمای سفر – 13 گام برای برنامه ریزی سفر لذت بخش

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: باید بخشهای مختلف دولتی مرتبط با سفر، از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری تا وزارت راه و شهرسازی و سازمان حج زیارت و وزارت خارجه با اصناف صنعت گردشگری دور هم بنشینند و عواملی که هزینه خدمات گردشگری را گران و غیرواقعی میکنند شناسایی و رفع کنند. مسعودی این یادداشتها را طی دو هفته حضور خود در نقاط مختلف گیلان ثبت نموده و با عنوان «یادداشتهای مسافرت گیلان» در روزنامهٔ اطلاعات طی شانزده قسمت منتشر کرده است. کیفهای کوچک مخصوص لباس و لوازم، هم بستن چمدان را برای شما راحتتر میکنند هم اجازه میدهند دسترسی سریعتری به لوازم مختلف خود داشته باشید. سال گذشته نیز سفرهای نوروزی از/ به شهرهای قرمز و نارنجی در دوره کرونا با محدودیت مواجه شد. وی در این یادداشتها با دقت به تشریح اماکن و نقاط پیش روی خود میپردازد و در جای لازم انتقادات و پیشنهاداتی را نیز مطرح میسازد. نویسندهٔ این یادداشتها که خود از روزنامهنگاران شاخص و متجدد آن سالها بوده در نوشتههای خود سعی دارد مشاهداتش را از شیوهٔ زندگی و شرایط عمرانی و اعتبار اجتماعی شهرهایی که مورد سیاحت قرار گرفته به شکلی اجمالی به مخاطبان روزنامه منعکس سازد. این احساسات به جای خود مورد تقدیر ولی چیزی دیگری قلب مرا روشن ساخت.

درجه رشد گیلانی را میتوانید با این احساسات مقایسه کنید. میدانید قیمت این روح سلحشوری و فکر و احساسات بزرگ گیلانی چیست؟ متاسفانه شهر قزوین درست معکوس این صفحات را به خود گرفته است یعنی در این شهر بزرگ شما یک سالون تئاتر، نمایشگاه، سینما، تفرجگاه و عمارت قابل سکونت نمیبینید، یک خیابان خوب و یک کوچه نظیف پیدا نمیکنید. در بدو امر، اولین شهری که او از آن عبور میکند قزوین است که در ساعات اول سفر با آن مواجه میشود. چون مهندسان ایرانی بعد از یک مطالعه فنی به این نتیجه دست یافتهاند که این جاده بسیار پرهزینه بوده و با پیچ و خمهایی توام بوده که چندان توجیه ندارد. در این یادداشتها، مسعودی حتی مینویسد که مهندس و سازنده روسی این راه، بعد از اینکه جاده را احداث کرده و چندی از آن مراقبت نموده خود را به انتحار زده است. مسعودی در ابتدای مسافرت خود اذعان دارد که به هیچ روی تصور نمیکرده که در این سفر قصد نگارش سفرنامهای بکند. اگر قصد سفر خانوادگی را دارید و در خانواده شما دانشجو یا محصل باشد این گزینه برای شما خیلی سخت محقق خواهد شد چراکه معمولا زمانهای خالی سفر در ایام برگزاری دانشگاهها و مدارس است.

یکی از بهترین خودروهای خانوادگی برای سفرهای طولانی دنا پلاس خواهد بود. استانبول یکی از مشهورترین، شادترین و زیباترین شهرهای ترکیه و دنیا است، به طوریکه به آن لقب پایتخت شهرهای جهان داده شده است. در یک مملکتی که به واسطه جهل و کثرت موهومپرستی گرد بدبختی و بیچارگی روی ملت آن نشسته است، در مملکتی که اجرای یک چنین آمال بزرگ وسیلهای به دست اشخاص منفعتجو داده و برای میل به مقاصد شخصی خود مردم را به گمراهی سوق میدهند. روایات و آیاتی که انسان ها را از گناه پرهیز می دهند، آن چنان فراوان و مؤثرند که مطالعه بخش اندکی از آن ها، میل به هر گونه گناهی را در انسان می کشد. آنچه بیشتر از هر چیزی توجه مسعودی را در سفر به گیلان به خود جلب نمود، روحیات تجددخواهانه و میل به ترقیات روز افزون اهالی گیلان در آن سالهاست؛ نکتهای که وی در یادداشتهای حاضر چند بار با صراحت به آن اعتراف دارد. یادداشتهای او کمتر جامع و پژوهشگرانه است اما از حیث یک روزنامهنگار ۲۷ ساله به رغم زمان کوتاه و گذرا و امکان و ظرفیتی که طی سفر برای وی میسر بوده یک نگاه محققانهای به این سیاحت داشته است. رفیعی به مکاتبه (سوم اسفنده ۱۴۰۰) با مسئولان سازمان هواپیمایی کشور درباره مالیات بر ارزش افزوده پروازهای خارجی اشاره کرد و گفت: طبق قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده برای پروازهای خارجی باید حذف شود، نه اینکه یک شرکت هواپیمایی مالیات بگیرد و شرکت دیگری نمیگیرد.

وی افزود: بر اساس قانون اگر خدمات در ایران انجام شود بابت آن باید مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود، اگر دفاتر خدماتی بلیت میفروشند مالیات را از آنها باید بگیرند، اما وقتی شرکت هواپیمایی خودش بلیت را میفروشد و نظارت هم نمیشود، از همین جا گرانی و نارضایتی ایجاد میشود. قرنطینه اجباری پزشکی: عبارت است از انجام عملیات ایزوله و محدود کردن اجباری فرد به منظور جلوگیری از فراگیرشدن یک بیماری. بهترین روش برای سفر به نجف شرکت کردن در تور های مسافرتی خواهد بود چرا که در این صورت مزایای بسیاری شامل حالتان خواهد شد. بعضی افراد فکر میکنند این چک کردن دوباره غیرضروری است امّا هنگام سفر متوجه میشوند چند مورد را تصور میکردند برداشتهاند، امّا همراهشان نیست! به اندازه کافی استراحت کنین و در هنگام رانندگی از شوخی های بی مورد دوری کنین. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تصریح کرد: اگر بلیت پرواز خارجی گران فروخته شود، مسافر میتواند به راحتی بلیت را از شرکت هواپیمایی خارجی به صورت آنلاین و مستقیم خرید کند، همه فرایند مالی آن سوی کشور و ۱۰ درصد ارزانتر انجام میشود، اما باید توجه شود که ارز مملکت خارج میشود همچنین همه اطلاعات مردم در سرورهای شرکت های خارجی ثبت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید