راهنمای سفر – 13 گام برای برنامه ریزی سفر لذت بخش

اما اجاره ون برای مسافرت در کدام سفرها کاربرد دارد و چه مزیت­هایی دارد که موجب رضایت و استقبال مردم قرار گرفته است؟ در روایات و هم چنین در قرآن کریم، بسیار سفارش شده است که برای پس از مرگ خود، زاد و توشه بردارید. وقتی توجه کنیم که چین در آن روزگار، دست نایافتنی ترین سرزمین و دورترین منطقه برای مسلمانان بود، در می یابیم که سفر علمی، چه اندازه در اسلام، مورد تأکید و سفارش بوده است. مکتب اسلام، اهمیت فوق العاده ای به تحصیل علم و دانش اندوزی داده است، به گونه ای که علم آموزی و کسب معارف دینی را از ارکان اساسی سعادت به شمار می آورد. در تمدن بشری – همان گونه که یادآور شدیم – همه چیز از هجرت آغاز می شود و اسلام، خود فرآورده هجرت و پرورده مهاجران است. هم چنین در اسلام، این رویه و خصلت پسندیده، محدود به دوران خاصی از زندگانی نمی شود: طلب العلم فریضة فی کل حال. هجرت، هم زاد جهاد، هم پای نماز و هم سو با ایمان است. این سفر را سفر آخرت می نامند؛ زیرا هم آخرین سفر روحانی انسان است و هم مقصد آن، عالمی است که از آن، با نام آخرت یاد می کنند.

و لقمان فرزند خود را این گونه نصیحت می کند: فرزندم! اینک نیز در ممالک مختلف، دانشجویان و طالبان علم، گاه قاره یا کشوری دیگر را برای تحصیل علم، بر می گزینند و بهترین سال های عمر و جوانی خود را در خوابگاه های دانشجویی یا مدارس علمیه می گذرانند. شاید شما می خواهید سری به چند شهر شمالی بزنید و از چند جای مختلف دیدن کنید. اسلام هرگز محصور کردن خود را در یک شهر یا یک کشور، بر نمی تابد و با طرح مسافرت های هجرت گونه، از مسلمانان خواسته است که هرگاه مکان دیگری را برای بلوغ فکری و ایمانی خود، مناسب تر دیدند، به آن جا روند. باید اعتراف کرد که محیط و شهر و دیار انسان، همیشه برای رشد و بالندگی او مساعد نیست. کسی که به طلب علم، از خانه بیرون رود، هفتاد هزار فرشته او را همراهی می کنند و برای او، که طالب علم است، از خداوند آمرزش می خواهند. از امام باقر (علیه السلام) نیز نقل است که: ابوذر کنار کعبه می ایستاد و پس از آن که خود را می شناساند، می گفت: هر گاه یکی از شما اراده کرد که به سفر رود، باید که توشه ای مناسب راه خود بردارد.

۳- داروهای مورد نیاز خود مثل مولتی ویتامین یا قرص آهن و هر دارویی که برایتان تجویز شده را با خود ببرید. در ایام اربعین حسینی نیز امکان رزرو بلیط هواپیما برایتان وجود خواهد داشت. در سفر خانوادگی، به ویژه اگر تعداد افراد حاضر در سفر زیاد تر از حد معمول باشد، تغییراتی در رزرو اقامتگاه رخ می دهد. امروزه سایت های اینترنتی مختلفی از طریق پورتال های آنلاین خدمات انتخاب و رزرو مکان مناسب برای اقامت را امکان پذیر می نمایند. سفری که تا همیشه ادامه دارد و هزار گونه نقش و نگار بر می دارد. صحابی جلیل القدر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) جابر بن عبدالله انصاری، شتری را خرید و بار سفر بست و یک ماه تمام در دشت های سوزان شمال جزیرةالعرب، بر پشت آن سوار بود، تا این که به مقصد خود، یعنی شام رسید. این تشویق و ترغیب، تا مرحله وجوب پیش می رود و پیامبر گران قدر اسلام (صلی الله علیه وآله) سخن از فریضه و وجوب می گویند: طلب العلم فریضة علی کل مسلم، ألا ان الله یحب بغاة العلم. احادیثی از این دست، آن چنان انبوه و بسیارند که نقل بخشی از آن ها خود نیازمند کتابی جداگانه است؛ اما برخی از این روایات، کسب دانش را از طریق سفر و حرکت از خانه به بیرون، توصیه می کنند؛ مثلا از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) روایت شده است که فرمودند: من خرج من بیته یطلب علما شیعه سبعون ألف ملک یستغفرون له.

آمارها حاکی از آنست که 22 درصد از مسافران از این روش برای انتخاب محل اقامتی خود استفاده می کنند که این روند رو به افزایش است. خود وی می گوید: هدف من از این مسافرت دشوار، تنها این بود که عبدالله بن انیس را ببینم و از او بپرسم که آیا حدیثی که درباره قصاص، به او نسبت می دهند، صحیح است یا نه؟ از آن همه، چهار حکمت را از من بیاموز تا با من در بهشت باشی: کشتی خود را محکم دار، که دریا عمیق است؛ بر خود بار گران منه، که در راه، گردنه هایی است سخت؛ توشه بسیار بردار که راه دراز است، و عمل خود را پاکیزه گردان که بیننده (خدا) نگاهی نافذ و شکافنده دارد. چه سالمند باشید چه میانسال و چه پدر مادر و فرزندی باید دفترچه بیمه تان رو همراه داشته باشین تا اگه خدایی نکرده اتفاق افتاد مجبور به پرداخت هزینه درمان نشین. اگه بودجه محدودی دارین بهتره محلی رو که برای مسافرت انتخاب میکنین طبیعت باشه نه شهرهای بزرگ، مخصوصا در ایام تعطیل مانند عید که مسافران زیادی مهمان این شهرها هستن. همزمانی مناسبتهای ماه رجب و شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زائران داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید