راهنمای پزشکی جهت مسافرت های هوایی مسافرین کم توان و بیمار

این گفته مرجع تقلید حضرت امام خمینی(قدّسسرّه) که میفرماید: کسی که شغل او مسافرت است چه معنایی دارد؟ مانند کسی است که پیامبر خدا را زیارت کرده است. همه آشنایان با تاریخ و فرهنگ اسلامی می دانند که هجرت، از عوامل مهم و مؤثر در پیش برد اهداف پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) بود. مثلا با داشتن بیمه مسافرتی اگر پاسپورت خود را در کشور مقصد گم کنید هزینههای مربوط به گذرنامه به شما پرداخت میشود. از اینها گذشته اگر سفرتان طولانیست و مطمئنید که در طول سفر به این مواد بهداشتی نیاز پیدا میکنید توصیه میکنیم به جای حمل بار اضافی و سنگین کردن چمدانتان بعد از رسیدن به شهر مقصد لوازم بهداشتی موردنیازتان را از داروخانه تهیه کنید. پرداخت خسارت براساس روش توصیه شده به وسیله سازمانهای بین المللی حمل بار محاسبه خواهد شد. افراد میتوانند با مراجعه به مراکز خاص وجه مورد نیاز برای کرایهی اتومبیل را پرداخت کرده و در مقصد اتومبیل خود را برای مدت تعیین شده تحویل بگیرند.

همه برنامههای مرتبط با سفر از جمله راهنمای سفر، نقشه ها، بهترین مسیرهای ممکن برای رسیدن به مکانهای مشهور را روی تلفن همراه خود نصب کنید تا در طول سفر، برای رفتن به مکانی خاصی مجبور نباشید چند مسیر مختلف را امتحان کرده و زمان و پول خود را هدر دهید. اگر صله رحم، با کمک مالی و تفقد، همراه باشد، مستوجب اجری دو چندان خواهد بود و ثواب آن، خارج از حساب است. از آن جا که موضوع این گفتار، تحقیقی درباره سفر و آثار و فواید آن است، از یادآوری همه آنها اجتناب کرده، تنها یادآور می شویم که اگر سفری به این قصد (دیدار خویشان و تجدید مهر و مودت با وابستگان) صورت گیرد، از بارزترین مصادیقی است که می توان برای سفرهای عبادی برشمرد. روایت در این باره به قدری فراوان است که حتی اشاره به برخی از آن ها از توان این نوشتار خارج است.

تاریخ اسلام، بر اساس هجرت، یعنی سفر تاریخی پیامبر، از مکه به مدینه، تدوین و تأسیس شده است و می توان گفت که هیچ تمدن و فرهنگی در تاریخ بشر وجود ندارد که مبدأ و آغاز آن، هجرت نبوده است. از ایشان برای خود سرپرست مگیرید، تا آن که در راه خدا هجرت کنند. اعتدال نسبي هوا در بخشهاي وسيعي از كشور موجب ميشود تا در اين روزها ، مردم براي استقبال از سال نوي ايراني به مسافرت بروند . در تحقق هشت فرسخ-که موجب قصر نماز مىشود-تفاوتى میان اینکه رفت یا برگشت به تنهایى هشت فرسخ باشد و یا مجموع آن؛ بدین گونه که رفت، چهار و برگشت نیز چهار فرسخ باشد، نیست، به شرط آنکه در فرض دوم، در همان روز برگردد. به هر رو، در میان سفرهای عبادی، هجرت، از همه کارسازتر و گاه بایسته تر است. مهاجران طبقه ای ممتاز و گرامی در میان مسلمانانند و خداوند هماره از آنان به نیکی یاد کرده است: لقد تاب الله علی النبی و المهاجرین و الأنصار الذین اتبعوه فی ساعة العسرة. در قرآن، بارها از هجرت، در کنار جهاد یاد شده است و مهاجران انسان هایی فداکار و ارجمندند.

به تحقیق، خداوند بر پیامبر و مهاجران و یارانی که وی را در روزگار سختی، پیروی کردند، باز می گردد. اما این که سفر نمی شود چون اینکار امکان پذیر نیست پس باید با فکر و تبحر خاصی هر طور شده کیف و چمدانتان را خیلی هوشمندانه بچینیم، اما در حین سفر یا اینکه به مقصدمان که می رسیم می بینیم باز چیزهایی را فراموش کرده ایم، پس همیشه حواستان به این موضوعات باشد تا سفر به کامتان تلخ نشود؛ انتخاب وسایل مسافرت برای بعضی از افراد شبیه به یک دوراهی سخت است، اما بعضی ها هم از قبل خیلی عاقلانه و با تبحر چک لیست سفر را متناسب با نوع سفرشان آماده کرده اند که این مورد بهترین گزینه برای شماست! همچنین گارانتی پرواز چارتر از خدماتی است که باعث میشود کاربران با خیالی آسوده اقدام به خرید بلیط هواپیما کنند. عامل مهم دیگر این است که کاربران رسانه های اجتماعی می توانند به توصیه های منابع معتبر برای انتخاب مکان مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید