راهنمای پزشکی جهت مسافرت های هوایی مسافرین کم توان و بیمار

مسافرت با هواپیما در بارداری، قطعا دارای عوارض و ریسکهایی است که تا این اندازه از سوی شرکتهای هواپیمایی داخلی و خارجی با مقررات سختگیرانه همراه شده است. در فرهنگ اسلامی، بیکاری شدیداً نکوهش شده و روزی که در آن کاری مفید صورت نگیرد، عمر به تباهی گذشته است. دیگر آن که در کسب معیشت و روزی توفیق می یابید. همانا از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شنیدم که فرمود: روزی انسان ها، ده جزء است که نه جزء آن در تجارت است و یک جزء دیگر، در دیگر کارها. یحی بن حلا از بشر نقل می کند که وی هماره به دوستان و آشنایان خود می گفت: سیحوا فان الماء اذا ساح طاب و اذا وقف تغیر و اصفر. همراه بردن خودرو برای خانواده های کم جمعیت به معنی سوخت بیشتر و هزینه حمل و نقل و البته دردسرهای بیشتره در صورتیکه با اتوبوس یا قطار میتونین خیلی راحت تر سفر کنین و هزینه کمتری بپردازین و خستگی رانندگی در جاده های شلوغ رو تجربه نکنین. فراموش نکنید برخی هزینههای درمانی یا تهیهی نسخهی جدید مدارک شناسایی در کشورهای خارجی برای یک گردشگر بسیار سنگین است و بیمه میتواند خیال ما را تا حد زیادی از بابت اینگونه اتفاقات و هزینههای احتمالی راحت کند.

اینکه می خواهید چند روز در هر شهر اقامت داشته باشید بسیار مهم است؛ به عنوان مثال اگر مدت زمان سفر شما ۵ روز است و می خواهید به چند شهر مختلف سر بزنید، چهار روز ماندن در یک شهر بی معناست. اما فراموش نکنید که اکثر کشورها و شهرهای توریستی، یک یا چند سرویس درخواست تاکسی اینترنتی محلی هم دارند که گاه با قیمتهایی بسیار پایینتر از اوبر شما را به مقصد مورد نظرتان میرسانند. کمترین فایده سفرهای سیاحتی، تغییر آب و هوا و جلب نشاط و طراوت است؛ زیرا همان طور که پیش از این گفتیم، مسافرت، به فرموده پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) موجب سلامت جسم و روح انسان می شود. چه چیز سبب شد به این جا تشریف بیاورید؟ عمرو بن حریث می گوید: امام صادق (علیه السلام) را دیدم که به خانه برادرشان، عبدالله بن محمد تشریف می بردند. خلاصه آن که سفر معصیت، سفری است که یا به انگیزه گناه صورت می گیرد و یا مقصد آن گناه است. سفر دریایی اغلب با کشتی های کروز صورت می گیرد. معنای این سخن، آن است که هیچ سفری، ارزش آن را ندارد که به تعطیلی برخی احکام بینجامد، چه رسد به سفرهایی که به این قصد (ترک واجبات و ارتکاب محرمات) صورت گیرد.

آن گاه که هیزم های خشک را بر روی هم انباشتند، مقدار انبوهی، گرد آمده بود که برای برافروختن آتش، کفایت می کرد. یونگ معتقد است که اگر فرد ببیند که در حال مسافرت با هواپیما است، به این معنی میباشد که او یک دوره شادی کوتاه مدت را در زندگیاش تجربه خواهد کرد. محمد بن مسلم از امام صادق (علیه السلام) می پرسد: اگر مردی در سفر، برای رفع جنابت، نیاز به آب پیدا کرد و نیافت، تکلیف او چیست؟ امیرمؤمنان (علیه السلام) نیز فرمودند: اتجروا بارک الله لکم فانی سمعت رسول الله (صلی الله علیه وآله) یقول: الرزق عشرة أجزاء تسعة أجزاء فی التجارة و واحد فی غیرها. پیش تر نیز گفتیم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) مسلمانان را به سفر سفارش می فرمودند و به آنان خاطر نشان می کردند که اگر در سفر، مالی نیندوزند، به حتم عبرت خواهند آموخت. یکی از مزیتهایی که این خودرو دارد، برخورداری از گیربکس دو کلاچه است که امکان تعویض دندهها با سرعتهای بالا را برای راننده فراهم می کند و این امر باعث می شود که هنگام تعویض دندهها دور موتور افت کمتری را تجربه کند. این گرایش انسانی، اختصاصی به انسان های معمولی ندارد؛ بزرگان علم و عرفان نیز از این نیاز بشری، خالی نیستند.

در هر دو صورت، این سفر، خالی از خیر و برکت خواهد بود و برای مسافر، هیچ گونه تخفیف شرعی، لحاظ نشده است. سفر نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ اما سفر معصیت، به سفرهایی که به منظور خوش گذرانی های نامشروع، شراب خواری و قماربازی صورت می پذیرد، محدود نمی شود، بلکه هر حرکتی که با نوعی تعدی و ظلم بر مسلمانان توأم باشد، معصیت است. امام صادق (علیه السلام) در بیانی جالب فرمودند: آن گاه که بر مرکب خود نشسته اید، آواز غنایی سر ندهید. آیا شرم نمی کنید از این که در همان دم، مرکب شما به ذکر و تسبیح خداوند مشغول است و شما به غنا. در روان شناسی جدید، به اثبات رسیده است که سیاحت و گشت و گذار، در خارج از وطن، عاملی اساسی برای از بین بردن افسردگی روح و بازسازی روان آدمی است. لازم به ذکر است بیشترین درصد تحصیلات در بین افراد جامعه آماری لیسانس و معادل 32/7% می باشد. حتی پیشوایان دینی سفارش فرموده اند که در سفر، آن چه مایه نشاط بیش تر و تفریح می گردد، به کار گرفته شود؛ مثلا از شعر و تصنیف استفاده شود. روایات به ما می آموزند که هیچ گناهی را نباید کوچک شمرد.

دیدگاهتان را بنویسید