مسافرت در بارداری – دکتر رقیه پورعلی

اگر در پی بزرگی و تعالی هستید، از شهرهای خود، سفر کنید پس مسافرت کنید که در آن پنج فایده است: نخست این که هم و غم شما به شادی و گشایش، مبدل می شود. لازم به ذکر است در بارداری اول و تک قلو پس از پایان هفته 36 و بارداری دوم و دوقلو و بیشتر پس از هفته 32 بارداری پرواز مجاز نمی باشد. اگر برای بار اول است که می خواهید سفری به شمال داشته باشید و یا هر بار به نوعی سفر شما با عدم رعایت نکات پیش از سفر خراب شده است ما به شما خواهیم گفت که چگونه و با رعایت چه نکاتی می توانید سفری خوش را آغاز کنید. مردم ايران در هر جايي كه باشند، با اشتياق كامل از هر فرصتي براي انجام سفرهاي ييلاقي استفاده ميكنند. این گرایش غریزی، در هر مرحله ای از زندگی، به گونه ای خود را می نمایاند: در کودکی با پرسه زدن در کوچه ها و مراکز تفریحی و اطراف خانه، این میل را ارضا می کند، و در بزرگسالی به تناسب محیط، امکانات و تربیت خانوادگی، میل خود را به تفرج و سیاحت، در شکل های دیگر پاسخ می دهد. اصحاب روانه صحرا شدند و هر یک توانست مقداری اندک خاشاک با خود بیاورد.

بنابراین باید بدانید که این شهرها در چه نقاطی واقع شده و کدام یک به ترتیب در مسیر حرکت شما قرار دارد. بلیط هواپیما، بلیط قطار هم از این قاعده مستنثی نیست، چون تخفیف های خوبی در مواقع خاصی دارد که شامل افراد مختلفی می شود. این خودرو به لحاظ برخورداری از آپشن در جایگاه خوبی قرار میگیرد و امتیاز قابل قبولی نیز در بخش تجهیزات ایمنی دارد. در پروازهای امارات، امکان پرواز در هر هفتهای از حاملگی برای خانمهای باردار مجاز است؛ اما شرایطی دارد. خداوند حج تو را بپذیرد و درهای روزی را به روی تو بگشاید و از گناهانت درگذرد. حج گزار و آن که به عمره می رود، هر دو میهمانان خدایند و بر خداوند سزاوار است که میهمانان خود را گرامی دارد و با مغفرت و آمرزش گناهان، از آنان پذیرایی کند. روی بینی و دهان خود را با ماسک بپوشانید. پیش تر نیز گفتیم که پیامبر (صلی الله علیه وآله) مسلمانان را به سفر سفارش می فرمودند و به آنان خاطر نشان می کردند که اگر در سفر، مالی نیندوزند، به حتم عبرت خواهند آموخت. چون به نزدیکی مصر رسیدند، کاروان دیگری از بازرگانان، که مصر را به مقصد دیگری ترک می گفتند، با ایشان برخورد کرده و وضعیت بازار مصر و چگونگی قیمت ها را برای آنان تشریح کردند و ضمن گفت و گو معلوم شد متاعی که مصادف و برخی همراهان وی حمل می کنند، بازار خوبی پیدا کرده و در مصر کمیاب است، و مهم آن که کالای مورد نظر، مایحتاج عمومی مردم بوده و از خرید آن ناگزیر بودند.

پیامبر گرامی اسلام، که از هر فرصتی برای تعلیم و تزکیه مسلمانان سود می جست، بسیاری از آموزه های دینی را در سفر، به آنان می آموخت؛ از جمله این آموزش ها، طریقه پرهیز از گناه و آشنایی بیش تر با خباثت معصیت است. همانا از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) شنیدم که فرمود: روزی انسان ها، ده جزء است که نه جزء آن در تجارت است و یک جزء دیگر، در دیگر کارها. این عبرت آموزی، مسافر را برای وطن خود، به یک مصلح اجتماعی بدل می کند. این همه سفارش به کار و تلاش اقتصادی، برای آن است که جامعه اسلامی نیازمند بیگانگان نباشد و عزت و کرامت خود را در همه صحنه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی حفظ کند. تلاش اقتصادی و حرکت به سوی رفاه و آسایش، گر چه توصیه و سفارش شده است، اما این انگیزه مقدس نباید به بهای اجحاف و ظلم به دیگران صورت گیرد. آب تا آن گاه که در حرکت است، پاک و زلال می نماید؛ اما اگر از پویندگی باز ایستد، دگرگون و تیره می شود.

توشه مسافر، تصنیف (کاروان) و شعر است، مادامی که در آن غنا و طرب نباشد. این رهیافت علمی، در تمدن اسلامی نیز بازتاب روشنی دارد. شهر لوآنگ پرابانگ بیش از 30 معبد دارد. در هر دو صورت، این سفر، خالی از خیر و برکت خواهد بود و برای مسافر، هیچ گونه تخفیف شرعی، لحاظ نشده است. در سفر حج، حاجی این آموزه بزرگ را در می یابد که در گوهر، با انسان های دیگر تفاوتی ندارد و جز تقوا و پاکدامنی، هیچ عامل دیگری موجب برتری و ارجمندی انسان نمی شود. ارتفاعات البرز با ييلاقهاي خوش آب و هوا و كوهستانهاي زاگرس با چشم اندازها و مناظر زيبا ، نقاط ييلاقي بسيار مساعدي را در اختيار دارند و همه ساله هزاران مسافر را براي استراحت در خود جاي ميدهند. از سیر و سفر، غفلت نورزید؛ (زیرا انسان مانند آب است). کمترین فایده سفرهای سیاحتی، تغییر آب و هوا و جلب نشاط و طراوت است؛ زیرا همان طور که پیش از این گفتیم، مسافرت، به فرموده پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) موجب سلامت جسم و روح انسان می شود. سفرهای تفریحی، غیر از تمدد اعصاب و گشایش روحی، فواید دیگری نیز دارد؛ از جمله این که مسافران با تمدن ها و احیانا با سقوط برخی جوامع آشنا می شوند و از آن ها عبرت می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید