همه ما عاشق سفر کردن هستیم

حرمتالله رفیعی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران در این باره گفت: وقتی قانونی به صراحت ابلاغ میشود همه ارائهدهندگان خدمات ملزم به رعایت آن هستند، وقتی یکی رعایت کند و دیگری امتناع کند بازار به هم میریزد و مشتری هم ناراضی خواهد، تکلیف مشخص است طبق قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده برای پروازهای خارجی باید حذف شود. رفیعی به مکاتبه (سوم اسفنده ۱۴۰۰) با مسئولان سازمان هواپیمایی کشور درباره مالیات بر ارزش افزوده پروازهای خارجی اشاره کرد و گفت: طبق قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده برای پروازهای خارجی باید حذف شود، نه اینکه یک شرکت هواپیمایی مالیات بگیرد و شرکت دیگری نمیگیرد. چیزی برای سرگرم کردن خود (مانند کتابی جالب و جدید) همراه داشته باشید، تا در صورت تأخیر پرواز یا در پروازهای طولانی، با آنها خود را سرگرم و آرام کنید. سعی کنید در طول سفر به اندازه کافی داروهای مورد نیازتان را همراه داشته باشید. وی افزود: بر اساس قانون اگر خدمات در ایران انجام شود بابت آن باید مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود، اگر دفاتر خدماتی بلیت میفروشند مالیات را از آنها باید بگیرند، اما وقتی شرکت هواپیمایی خودش بلیت را میفروشد و نظارت هم نمیشود، از همین جا گرانی و نارضایتی ایجاد میشود.

رفیعی بیان کرد: گردشگری ارزان به شعار و حرف نیست، دولت برای تحقق آن باید میانداری کند، باید جلسه کارشناسی بگذارد و با بخش خصوصی فعال صنعت گردشگری از هتلداران تا مدیران دفاتر خدماتی و تورگردانان، همه ذینفعان و فعالان زنجیره تامین خدمات گردشگری گفتوگو و مشورت کند. شرکتهای هواپیمایی و آژانسداران هم بیایند، مخالفان و موافقان هم باشند تا سفر ارزان و آسان فقط رویا و شعار باقی نماند. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران تصریح کرد: اگر بلیت پرواز خارجی گران فروخته شود، مسافر میتواند به راحتی بلیت را از شرکت هواپیمایی خارجی به صورت آنلاین و مستقیم خرید کند، همه فرایند مالی آن سوی کشور و ۱۰ درصد ارزانتر انجام میشود، اما باید توجه شود که ارز مملکت خارج میشود همچنین همه اطلاعات مردم در سرورهای شرکت های خارجی ثبت می شود. سازمان هواپیمایی کشوری ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ در اطلاعیه ای اعلام کرد: در خصوص اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در صنعت حمل و نقل هوایی تاکید کرد: براساس مفاد ماده دو قانون مالیات بر ارزش افزوده، عرضه کالاها و ارائه خدمات در ایران و واردات و صادرات آنها از لحاظ مالیات و عوارض، مشمول مقررات قانون مزبور است.

بنابراین مادامی که شرکتهای حمل و نقل هوایی ترتیبات حمل و نقل هوایی مسافر و بار را فراهم کنند، مکلفند مالیات و عوارض ارائه خدمات حمل و نقل هوایی در ایران را از مسافر یا خریدار خدمت حمل، حسب مورد، مطالبه و وصول کنند. سعی کنید این لوازم را با خود ببرید چرا که حتما لازمتان می شود. این سازمان در خصوص نحوه دریافت مالیات برارزش افزوده در پروازهای داخلی نیز اعلام کرد: بلیت صادره پروازهای سیستمی یا چارتری اعم از الکترونیکی یا جلدی در حکم صورتحساب صادره است. رفیعی درباره گرانفروشی بلیت پروازهای خارجی و دریافت مالیات بر ارزش افزوده، توضیح داد: طبق قوانین مصرح بینالمللی که کشور ما هم از آن تبعیت میکند، دریافت مالیات بر ارزش افزوده از بلیت پروازهای خارجی را خطا و خلاف قانون است تا تکلیف مالیات بر ارزش افزوده در خدمات سفر مشخص نشود، سفر ارزان نمیشود. در اوایل روز سفر کنید، زیرا احتمال تأخیر در پروازهای اوایل روز کمتر است.

به گزارش قدس آنلاین، فصل سفر و گردشگری در راه است در کنار همه تمهیداتی که برای سفر امن و ایمن داخلی و خارجی در نوروز در نظر گرفته شده است، اما گاهی اخبار و گزارشهایی از افزایش غیرقانونی قیمت در برخی از خدمات سفر، سردرگمی، نارضایتی و شکایت متقاضیان سفرهای خارجی دریافت میشود. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: ارزش افزوده به محصول و کالایی تعلق میگیرد که قیمت آن از کارگاه تولیدی تا بنکدار و عمده فروش، از بازار تا مصرفکننده افزایش دارد، اما قیمت بلیت هواپیما به عنوان یک محصول در صنعت هوایی از تولید تا زمانی که دست مسافر میرسد باید ثابت باشد و ارزش افروده ندارد که مالیات به آن تعلق گیرد. سفر کم هزینه میتواند لذت سفر رفتن را بیشتر کند و تکرار سفرها را در طول سال افزایش دهد. امکان لذت بردن و تفریح کردن در سفر کاری نیز وجود دارد، اما درنهایت، این نوع از سفر اهداف متفاوت دارد و بحث مسئولیت و تعهد به میان است. بنابر این بسته به فصل و مکانی که به مسافرت می روید تغییرات آب و هوایی متناسب با آن فصل را که در آن منطقه ممکن است به وقوع بپیوندد حتما مد نظر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید