چگونه سفر خوب و کم هزینه ای داشته باشیم؟

در هنگام مسافرت با ناوگان عمومی (اتوبوس) باید چه نکاتی رو رعایت کنیم؟ در برخی نیز آمده است که نیکوترین نوع صله رحم، خودداری از آزار خویشان است. برترین چیزی که با آن صله رحم می شود آن است که از اذیت آنان خودداری شود. و رسول گرامی اسلام در سفارشی بلیغ و رسا فرمودند: به همه افراد امتم، به حاضر و غایب آنان، حتی آنان که در رحم مادر و پشت پدرانند، سفارش می کنم که با خویشان خود رابطه داشته باشند (و صله رحم نمایند) هر چند یک سال راه پیش رو داشته باشند. از آن جا که موضوع این گفتار، تحقیقی درباره سفر و آثار و فواید آن است، از یادآوری همه آنها اجتناب کرده، تنها یادآور می شویم که اگر سفری به این قصد (دیدار خویشان و تجدید مهر و مودت با وابستگان) صورت گیرد، از بارزترین مصادیقی است که می توان برای سفرهای عبادی برشمرد. یقیناً سفری که به صله رحم و دیدار پدر و مادر و یا خویشان و آشنایان بینجامد، از مبارک ترین حوادثی است که در زندگی روزانه ما اتفاق می افتد.

در برخی از این روایات، می خوانیم که نزدیک ترین خیر، صله رحم است. گفتنی است که بسیاری از میراث های علمی و یادگارهای گران قدر دانشمندان اسلامی، ره آورد سفرهای پرمشقت و طاقت فرسا است؛ مثلا دانشمندان علم لغت، گاه برای تلفظ صحیح یک کلمه و یا بازیافت معنای دقیق واژه ای، ماه ها و سال ها در بیابان های عربستان حرکت می کردند و در میان اقوام بدوی و اعرابی زندگی می کردند تا گمشده خود را بیابند. احادیثی از این دست، آن چنان انبوه و بسیارند که نقل بخشی از آن ها خود نیازمند کتابی جداگانه است؛ اما برخی از این روایات، کسب دانش را از طریق سفر و حرکت از خانه به بیرون، توصیه می کنند؛ مثلا از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) روایت شده است که فرمودند: من خرج من بیته یطلب علما شیعه سبعون ألف ملک یستغفرون له. آن روز که پیامبر (صلی الله علیه وآله) مکه را پشت سر، و مدینه را پیش رو داشت، هجرت کنار جهاد نشست و راه را بر نماز و روزه و جهاد گشود. آیات مربوط به هجرت، آن چنان در قرآن فراوان و انبوه است که ما را از ذکر نمونه و یا استمداد از روایات، بی نیاز می کند.

این عزیمت خجسته، شادابی روح، تقویت اراده، دلگرمی و پشتکار و اجر و ثواب بی شمار در پی دارد و ترک آن به صلاح دنیا و دین انسان مسلمان نیست. مکتب اسلام، اهمیت فوق العاده ای به تحصیل علم و دانش اندوزی داده است، به گونه ای که علم آموزی و کسب معارف دینی را از ارکان اساسی سعادت به شمار می آورد. در تمدن بشری – همان گونه که یادآور شدیم – همه چیز از هجرت آغاز می شود و اسلام، خود فرآورده هجرت و پرورده مهاجران است. توصیه میشود در ابتدای سفر بابت بستههای اینترنتی حجیم پول زیادی خرج نکنید. سایت خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار ، خرید بلیط اتوبوس ، رزرو اینترنتی هتل و تور گردشگری قاصدک 24 در راستای ارتقای سطح کیفی خدمات گردشگری الکترونیک، اقدام به ارائه انواع پروازهای چارتری و سیستمی و ارائه بیمه مسافرتی نموده است و این تضمین را به مشتریان خود میدهد که به سرعت و سهولت انواع بلیط هواپیما مورد نظر خود را در کلیه خطوط هواپیمایی کشور نظیر ماهان ، کیش ایر ، معراج ، کاسپین ، آسمان ، ایران ایر و زاگرس و بلیط قطار خود را در کارگزاران ریلی کشور نظیر رجا و فدک جستجو و اقدام به خرید بلیط هواپیما یا بلیط قطار نمایند.

اگرچه با استفاده از سایت های مختلف اینترنتی، انتخاب و رزرو اتاق در هتل مورد نظر کار سختی نیست با این حال، گوشی های هوشمند نیزارائه ی گزینه های مناسب اقامتی را به خوبی پوشش می دهند. کسب علم، در هر حالی واجب است. جستن دانش، بر هر مسلمانی واجب است. تاریخ اسلام، بر اساس هجرت، یعنی سفر تاریخی پیامبر، از مکه به مدینه، تدوین و تأسیس شده است و می توان گفت که هیچ تمدن و فرهنگی در تاریخ بشر وجود ندارد که مبدأ و آغاز آن، هجرت نبوده است. از ایشان برای خود سرپرست مگیرید، تا آن که در راه خدا هجرت کنند. تا جایی ک امکان دارد مجهز سفر کنید. محاسبه هزینه سفر خیلی بستگی به سبک مسافرت رفتن شما داره، برای مثال چطور میخواهید مسیر را طی کنید؟ اضافه وزن، کاهش تعادل و ریسک زایمان زودهنگام، باعث میشود که اکثر شرکتهای هواپیمایی مجوز پرواز به مادر باردار از هفته 35 به بعد را ندهند. بنابراین سفر کردن بدون بیمه، مخصوصا به کشورهای خارجی ریسک بزرگی است.

دیدگاهتان را بنویسید