چگونه سفر خوب و کم هزینه ای داشته باشیم؟

مسعودی در ابتدای مسافرت خود اذعان دارد که به هیچ روی تصور نمیکرده که در این سفر قصد نگارش سفرنامهای بکند. در یک مملکتی که به واسطه جهل و کثرت موهومپرستی گرد بدبختی و بیچارگی روی ملت آن نشسته است، در مملکتی که اجرای یک چنین آمال بزرگ وسیلهای به دست اشخاص منفعتجو داده و برای میل به مقاصد شخصی خود مردم را به گمراهی سوق میدهند. وی در این یادداشتها با دقت به تشریح اماکن و نقاط پیش روی خود میپردازد و در جای لازم انتقادات و پیشنهاداتی را نیز مطرح میسازد. استاندار تهران گفت: همان طور که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است ما وقتی به واکسیناسیون ۸۰ درصد برسیم انگار صد در صد واکسیناسیون انجام داده ایم چرا که ۲۰ درصد از جمعیت را نمیتوان وادار به واکسیناسیون کرد، اما کسانی که دُز اول را دریافت کرده اند دُز دوم را نیز دریافت خواهند کرد. در ادامه مسیر، مسعودی و همراهانش وقتی از شهر قزوین خارج میشوند به تدریج از کوههای کوهین عبور نموده و به شهرهای لوشان، منجیل و رودبار میرسند.

متاسفانه شهر قزوین درست معکوس این صفحات را به خود گرفته است یعنی در این شهر بزرگ شما یک سالون تئاتر، نمایشگاه، سینما، تفرجگاه و عمارت قابل سکونت نمیبینید، یک خیابان خوب و یک کوچه نظیف پیدا نمیکنید. در بدو امر، اولین شهری که او از آن عبور میکند قزوین است که در ساعات اول سفر با آن مواجه میشود. پس از شش دوره تجربه نمایندگی، از اولین دوره مجلس سنا با سمت سناتوری به این مجلس راه یافت و باقیمانده سالهای زندگیاش را با همین عنوان زندگی کرد. آسانترین، مطمئنترین و سریعترین روش تهیه بلیط، هتل، اقامتگاه و تور را با اپلیکیشن علیبابا تجربه کنید. قزوینی پا به مهمانخانه نمیگذارد، از سینما و تئاتر و تهیه وسایل تفریح اجتناب میورزد. اگر هیچ شناختی دربارهی انواع آبهای مناسب شرب ندارید و نمیدانید که دقیقا چه آبی برای سلامت شما مفید است، به شما پیشنهاد میکنیم که آب معدنی تهیه کنید.

سفر به مقصد نصف جهان برای گردشکران ایرانی و خارجی در فصل بهار و تابستان به شدت پیشنهاد می شود. شبیه همین روایت را جناب کلینی نیز در جلد دوم اصول کافی نقل می کند. فراموش نکنید برخی هزینههای درمانی یا تهیهی نسخهی جدید مدارک شناسایی در کشورهای خارجی برای یک گردشگر بسیار سنگین است و بیمه میتواند خیال ما را تا حد زیادی از بابت اینگونه اتفاقات و هزینههای احتمالی راحت کند. یکی از مزایای مهم آنها نگهداری از شما و نوزاد در برابر خطرات احتمالی است. مانند بلیت، سایتهای بیشمار و متنوعی هم وجود دارند که امکان رزرو محل اقامت را برای شما فراهم میآورند. چک لیست هر سبک سفری، به شما یادآوری میکند که برای آن سفر خاص چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارید که بتوانید لذت کافی را از سفر ببرید. فعالیتهای مورد علاقه خود را در یک ژورنال کلاسیک به سبک دفتر خاطرات یادداشت کنید. بسیاری از گردشگران حرفهای علاقه دارند که سبک سفر کنند؛ به گردشگرانی که تنها با یک کوله پشتی مسافرت خود را آغاز میکنند، اصطلاحاً بک پکر میگویند. چون مهندسان ایرانی بعد از یک مطالعه فنی به این نتیجه دست یافتهاند که این جاده بسیار پرهزینه بوده و با پیچ و خمهایی توام بوده که چندان توجیه ندارد.

مسعودی بعد از مرارت بسیار و طی راهی طولانی به شهر رشت وارد میشود. در این یادداشتها، مسعودی حتی مینویسد که مهندس و سازنده روسی این راه، بعد از اینکه جاده را احداث کرده و چندی از آن مراقبت نموده خود را به انتحار زده است. او به مجرد اینکه با چنین اماکن و گروههایی مواجه میشود به وجد آمده و شروع به توصیف و تمجید آنان میکند. تصور نکنید اینکه میگویم جمعیت بزرگ منظورم این است که دارای چند هزار نفر عضو میباشد. اما شصت هفتاد نفر جوان صمیمی باعاطفه، وطنپرست و متجدد. خیر این جمعیت را امروز فقط ۶۰ تا ۷۰ نفر جوان اداره میکند. «تقریبا ده سال است یک عده جوان وطنپرست متجدد گردهم جمع شده جمعیتی بنام «فرهنگ» تاسیس کرده و امروز یکی از مجامع بزرگ و خوبی است که شاید در ایران تنها باشد. کتاب «مسافرت گیلان»، سلسله یادداشتهای مسعودی از سفر به گیلان در نوروز سال ۱۳۰۷ است که به کوشش علی امیری و نشر ایلیا منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید