8 تا از بهترین مکان ها برای مسافرت خارجی در اردیبهشت

پزشکان و جراحان به شکل کلی توصیه نموده که پس از انجام زیبایی بینی مسافرت را به تاخیر بیندازند و تا جای ممکن در روزهای نخست مسافرت را انجام ندهند. آنان که سعادت ابدی را سزاوارند، در این سفر از هر گزندی آسوده اند و آنان که به ناروا زیسته اند، کیفر آن را خواهند دید. آن گرامی، به خاصیتی مهم برای طلب دانش اشاره کرده و فرمودند: بر شما باد به کسب دانش؛ زیرا در پی علم رفتن، برکاتی دارد که همانا تواضع، مروت، خویشتن داری، پختگی، فتوت و یار انسان در سفر و مونس در غربت است، و خداوند، مؤمن فقیه زاهد را دوست دارد. به مرور چک لیستهای تخصصی سفرهای مختلف هم با شما به اشتراک خواهیم گذاشت تا بتوانید با استفاده از آنها به راحتی وسایلتان را برای سفرهای تخصصی هم جمعآوری کنید. وجود پیشنهادهای ویژه از سوی ایرلاینها یا پروازهای چارتر در مواقع مختلف سال امکان سفرهای کمهزینه را برای شما فراهم میآورند. اینک نیز در ممالک مختلف، دانشجویان و طالبان علم، گاه قاره یا کشوری دیگر را برای تحصیل علم، بر می گزینند و بهترین سال های عمر و جوانی خود را در خوابگاه های دانشجویی یا مدارس علمیه می گذرانند.

داستان های شگفتی که در این باره نقل شده است، حیرت آور و در عین حال، بسیار آموزنده است. به هر رو، امیدواریم که هیچ سفری در سرزمین های اسلامی، خالی از این فایده مهم و بزرگ نباشد و هماره مسافران اسلام، با دستانی سرشار از علوم و معارف به اوطان خود بازگردند. ذکر نمونه هایی از این سفرهای ارزشمند و مبارک، خالی از فایده نیست. از آن همه، چهار حکمت را از من بیاموز تا با من در بهشت باشی: کشتی خود را محکم دار، که دریا عمیق است؛ بر خود بار گران منه، که در راه، گردنه هایی است سخت؛ توشه بسیار بردار که راه دراز است، و عمل خود را پاکیزه گردان که بیننده (خدا) نگاهی نافذ و شکافنده دارد. بسیاری از سفر هایی که روزانه در سراسر دنیا صورت می گیرد، مقصدهای کاری دارند. درواقع شرکت متعهد میشود تا هزینههای اضافی سفر از هزینههای درمانی و پزشکی، خسارت چمدان گم شده و خسارت لغو پرواز گرفته تا سایر خسارتهای دیگری که شاید مسافر با آنها مواجه شود را تا مبلغ مشخصی جبران کند. افزایش سفرها و پس از آن اعمال محدودیتها و بالارفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا موجب شد تا به سیاستهای دولت درباره لغو محدودیتها انتقاد وارد شود.

آخرین نکته ای که درباره سفرهای علمی، گفتنی است، کلام مولای متقیان، حضرت علی (علیه السلام) درباره فواید جنبی و حاشیه ای این گونه سفرها است. خود وی می گوید: هدف من از این مسافرت دشوار، تنها این بود که عبدالله بن انیس را ببینم و از او بپرسم که آیا حدیثی که درباره قصاص، به او نسبت می دهند، صحیح است یا نه؟ بدانید و آگاه باشید که در پیش روی شما راهی است دراز، و شما را سفری در پیش است خوفناک، و سر پلی (صراط) است که باید از آن بگذرید. از امام باقر (علیه السلام) نیز نقل است که: ابوذر کنار کعبه می ایستاد و پس از آن که خود را می شناساند، می گفت: هر گاه یکی از شما اراده کرد که به سفر رود، باید که توشه ای مناسب راه خود بردارد. سه نمونه از روایاتی که در مأخذ بالا آمده است، بدین قرار است: الف) أدنی ما یثاب به زوار أبی عبدالله (علیه السلام) بشط الفرات اذا عرفوا حقه و حرمته و ولایته أن یغفر له ما تقدم من ذنبهم و ما تأخر.

بنابر این، سفر غیر کارى، همچون زیارت یا تفریح هرچند بسیار و بر حضر (بودن در وطن) غلبه داشته باشد موجب اتمام نماز نمىشود؛ لیکن در اینکه مراد از اتخاذ سفر به عنوان شغل، مقوّم و رکن بودن سفر براى شغل است؛ بدین معنا که سفر بخشى از شغل باشد، مانند راننده یا بازرگانى که از شهرى به شهرى دیگر دوره گردى مىکند، یا اینکه مراد از آن توقف شغل بر سفر است؛ اعم از آنکه سفر جزء آن باشد، مانند مثال یاد شده یا مقدمه آن، مانند کسى که محل کارش در شهرى دیگر-غیر از وطنش-مىباشد و در نتیجه براى رفتن به محل کار ناگزیر از سفر است، اختلاف مىباشد. کرانه شرقی دریاچه که به بایدام مشهور است، پر از هتل­ها، رستوران­ها و بازارهای صنایع دستی، محبوب مسافران است. از هر عملی که اقدام بیمهگر را علیه مسئول حادثه (در صورت وجود) مشکل و نامقدور سازد، خودداری نماید. این سفر نیز مانند هر سفر دیگری، آغازی دارد و فرجامی، با مرگ آغاز می شود و به پاداش (بهشت) و یا کیفر (جهنم) می انجامد. امکان تغییر ساعت پروازها همواره وجود دارد و جا ماندن از پرواز میتواند یک سفر دلچسب را تبدیل به یک خاطرهی تلخ کند.

دیدگاهتان را بنویسید